FİTNECİ FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım

Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım Empty Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım

Mesaj tarafından canfeda Cuma Mayıs 21, 2010 11:23 pm

Amerikan Bilimadamları, İnsan Yapısı DNA'yı Kullanarak Yaşayan Bir Hücre
Yaratmayı Başardı.

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Amerikan bilimadamları, insan yapısı DNA'yı kullanarak yaşayan bir hücre yaratmayı başardı.

İnsan yapısı yapay bir canlı yaratmanın mümkün olup olmadığı sorusuna cevap arayan J. Craig Venter Enstitüsü bilimadamları, yarattıkları hücrenin dünyada yaratılmış ilk sentetik hücre olduğuna dikkati çekti.

Basına yaptığı açıklamada, ekibiyle birlikte hayata geçirdikleri projenin, çeşitli kullanım amaçları için doğada görülen biçimlerinden daha farklı şekilde işleyen organizmalar yaratmak gibi çok daha zor bir hedefin önünü açtığını belirten enstitünün sahibi Venter, yaptıkları işi şöyle tanımladı:

''Bilgisayar örneğini kullanırsak yaptığımız işi, yaşamı bir türden başka bir türe, yazılımını değiştirmek suretiyle, aktarmak olarak tanımlayabiliriz''.

Yarattıkları hücreye ilişkin raporun bugün Science adlı bilim dergisinde yayınlanacağını belirten Venter, yarattıkları hücrenin doğada görülen, kendi kendini yenileyen türler arasında, ebeveyni bir bilgisayar olan ilk örnek olduğunu söyledi.

Bilimadamları, Venter ile ekibinin buluşunun, sonuçta, yeni yakıt çeşitleri üretilmesi, kirlenmiş suyu arıtmanın daha iyi yollarının bulunması, daha hızlı aşı üretimi ve daha başka faydalı buluşlara yol açmak yolunda ümit vadettiğine dikkati çekiyor.

haber.com
canfeda
canfeda
Müdür Yardımcısı
Müdür Yardımcısı

Aktiflik :
Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım Left_bar_bleue500 / 999500 / 999Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım Right_bar_bleue

Kadın
İtibar : 7
Ruh Halin : Yapay Canlı Yaratma Konusunda Bir Adım Mutlu10gp4